JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ?
Co zrobić, by jak najdłużej cieszyć się jej pięknem?
Biżuteria - jak każdy fizyczny przedmiot - z biegiem czasu ulega zużyciu. Na szczęście odpowiednie dbanie o nią pozwala znacząco wydłużyć ten proces oraz uniknąć ewentualnych uszkodzeń.
Poniżej znajdziesz garść porad, jak zatroszczyć się o biżuterię, by nie utraciła swojego blasku i cieszyła Cię swoim pięknem każdego dnia.
Zacznijmy od codziennego użytkowania: w trakcie noszenia biżuteria (w szczególności pierścionki i obrączki) narażona jest na obcieranie czy uderzenia. Może to powodować powstawanie na powierzchni metalu oraz kamieni rys, wgnieceń, a nawet pęknięć.
Kontakt biżuterii z wodą, detergentami czy innymi substancjami chemicznymi również nie jest dla niej neutralny: w najlepszym wypadku powierzchnia metalu pokryje się patyną (którą można usunąć i w dalszej części tekstu napiszę, jak to zrobić), w najgorszym - dojdzie do nieodwracalnej degradacji ozdób.
Polecam zdejmować biżuterię przed wszelkimi pracami domowymi czy ogrodowymi, by nie narażać jej na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Dobrze jest też zdejmować ją przed snem. Nie narażaj też biżuterii na kontakt z wodą (szczególnie jeśli chodzisz na basen, chlor bardzo łatwo wchodzi w reakcję z metalami) oraz kosmetykami - poczekaj aż krem do rąk się wchłonie, a perfumami skrop się przed nałożeniem wisiorka - dzięki temu zmniejszysz szansę na zmatowienie i zmianę koloru biżuterii.
(Nie przypuszczałam, że będę musiała to kiedykolwiek napisać, ale) tworzona przeze mnie biżuteria nie nadaje się do otwierania piwa.
Odpowiednie przechowywanie biżuterii także znacząco wpływa na jej wygląd - warto zaopatrzyć się w pudełeczka wyściełane tkaniną (albo chociaż woreczki z miękkich materiałów) i układać w nich biżuterię tak, by poszczególne egzemplarze nie obcierały się o siebie (a najlepiej każdą rzecz przechowywać osobno).
Zamykane szkatułki mają dodatkową zaletę, że ograniczają dostęp powietrza i wilgoci, dzięki czemu biżuteria w mniejszym stopniu narażona jest na ciemnienie. Ach, no i lepiej nie składuj biżuterii w łazience - tam na kontakt z wilgocią narażona jest jeszcze bardziej!
Biżuterię trzymaj z dala od zasięgu dzieci (zawiera ona małe elementy, które stanowią ryzyko zadławienia).
Do czyszczenia zabrudzonej biżuterii wystarczy kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń i szmatka bądź miękka szczoteczka. Po umyciu należy wszystko dokładnie osuszyć, by nie dopuścić do powstania ciemnych plam.
Ciemnienie metali (takich jak srebro, mosiądz, miedź czy brąz) to proces w pełni naturalny i nieunikniony, ale odwracalny. Związki siarki obecne w powietrzu, pocie czy wodzie morskiej reagują z biżuterią i na jej powierzchni tworzą ciemną patynę.
Ta właściwość metali wykorzystywana jest przeze mnie do zdobienia powierzchni niektórych wyrobów (podkreślenia faktury bądź nadania bardziej antycznego wyglądu), w tych szczególnych przypadkach czyszczenie biżuterii standardowymi sposobami może zniszczyć efekt.
Jak usunąć niechcianą patynę z biżuterii, która pierwotnie była jasna? Jednym ze sposobów, których sama czasem używam, jest bawełniana szmatka i biała pasta do zębów (WAŻNE: biała, czyli bez drobinek ściernych - drobinki te mogą zarysowywać powierzchnię metalu, a tego nie chcemy!) - wystarczy nałożyć nieco pasty na szmatkę i pocierać nią biżuterię, aż stanie się jasna i połyskująca, następnie wypłukać i dokładnie wysuszyć.
Zaśniedziałym łańcuszkom można zafundować kilkugodzinną kąpiel w roztworze ciepłej wody z solą. Po takim zabiegu powierzchnia metalu znów stanie się jasna. Wystarczy wtedy opłukać biżuterię pod bieżącą wodą i dokładnie osuszyć.
Przydatne w pielęgnacji biżuterii są również dostępne na rynku płyny do czyszczenia i specjalne ściereczki. Skutecznie usuwają przebarwienia i przywracają blask.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości i obawy, skontaktuj się ze mną (najlepiej przez Facebooka lub Instagrama), a odpowiem na wszystkie Twoje pytania.
Możesz też dostarczyć mi biżuterię do odświeżenia - wyczyszczę ją, wypoleruję, w przypadku egzemplarzy oksydowanych przywrócę ich ciemną patynę wytartą wskutek noszenia (nie odnawiam biżuterii pozłacanej i rodowanej). Usługa ta jest wyceniana indywidualnie.
Jeśli biżuteria ulegnie uszkodzeniu (np. pęknięciu, odłamaniu elementów), przestań ją nosić, by uniknąć skaleczeń i skontaktuj się ze mną w celu naprawy.
Oprócz srebra i złota biżuteria zawiera też metale, które w rzadkich przypadkach mogą wywołać reakcję alergiczną (zaczerwienienie skóry, swędzenie, pieczenie) - jeśli zobaczysz u siebie jakiekolwiek objawy, zdejmij biżuterię i skonsultuj się z lekarzem.